Vestis 2014

Saulaines 2014, Vestis

Šī gada Saulaines bērnu nometne ilga trīs nedēļas no 13. jūlija līdz 3. augustam. Nometni apmeklēja vairāk kā 50 bērni, daži palika vienu nedēļu, daži divas, bet lielākā daļa berni palika visas trīs nedēļas. Nometņotāji piedalijās visādās intresantās nodarbībās, baudija dabu Saulaines mežos un pļavās un peldējas un brauca ar tubām pa skaisto upi.

Katru nedēļu notika svecīšu dievkalpojumi trešdienas vakaros. Tos vadīja Māris Lūsis un Renata Wust.

Nometni atklāja Mācitāja Anita Gaide, un dievkalpojumus vadīja Daina Kalniņa un Mācitāja Anita Gaide. Visi sēdeja blakus dīķim zem lielās kļavas. Sidrabene bija mūsu ciemiņi vienā no tām svetdienām.

Šovasar mums bija vienreizēji vadītāji.Varēja tiešām just stipru positīvu atmosfēru! Galvenie vadītāji bija Kārlis Hawkins , Julia Kaņķis un Pēteris Aveniņš. Pēteris strādāja kā galvenias glābējs pie peldētavas visas trīs nedēļas,  kā medics pirmās divas, un kā galvenais vaditājs trešā nedēļā. Henrijs Gussarovs bija mediķis trešā nedēļā. Vadītāji bija Calvin Zacs, Constantīne Mashin, Lisa Hawkins, Zoe Guillet,  Ines Valente un Sabrīna Tarsitano. CIT bija Alison Snelling-Fisher,  Zoe Tilups un Lauren McDade. Saulaines nometnes bērniem ir ļoti labs ēdiens pateicoties galvenam pavārim Ēricam Zacs kā arī Metai Bāzei, Pēterim Mashinam un Toms un Ellyn Lūšiem. Virtuvē arī  strādāja Jacob Lauzis, Soleil Patterson, Orel Lavine un Nick Mashin. Kā saimnieku palīgi mums strādāja Nick Sydor un David Kankis. Putnu Salu vadija Lisa Wust un Renāta Wust. Vadītāja bija Cassandra Dodds un tad parējie vadītāji veica pagriezienus vadīt mazos putniņus kā vajadzēja.

Šo vasaru, 12 bērni priecājās Saulaines Putnu Salā.  Cik jauki mēs pavadījām saulainas dienas nometnē!  Gājam sirojumos – augšā un lejā par klintīm upes krastos, skrējām lejā par smilšu kalnu, meklējām kukaiņus un klausījamies putnu čivinošanu.  Vislielākie prieki bija dīķu malā kad varējām ķert pilnas rokas ar mazām vardītēm.

Mācījamies cept un vārīt.  Ēriks Zacs atveda mums lielu kuli virziņkāpostus (kale) kuŗus sacepām un visiem nometņotājiem piedāvājām.  Cepām ari mafinus un vārījam dželo un pudiņu kas visiem ļoti garšoja.

Pec pusdienām pavadījām laiku pludmalē kur rakām bedres smiltīs un plunčājamies upē.  Mācījamies arī jaunas dziemas, gleznojām, veidojām, mierinājamies yoga standā, sadarbojamies viens ar otru un ieguvām jaunus draugus.

Saulaines nometņotāji pirmajā nedēļā bija aizņemti ar visādām tradicionālām nodarbībām.  Viņi pavadīja laiku ar visādu veidu sportiem, viņi specialistu vadībā gatavoja rokdarbus, peldējās Saulaines upē, gāja sirojumos un šķēršļu gājienos, kā ari pērās Saulaines pirtī lai tīri nomazgātos.  Pie tam, pirmā nedēļa ir mūsu oficiālā teātru nedēļa  .

Teātris Saulaines bērnu vasaras nometnē nu jau kļuvis par tradīciju. Jau sesto gadu pēc kārtas, pirmās nometnes nedēļas beigās tiek uzvesta, kaut arī ne gluži oriģinālā formātā, kāda no mūsu latviešu klasiķu lugām kopa ar mūsu rotaļām, dziesmām un tēmām lai bērni un viņu vecāki labāk saprastu latviešu kultūru jautrā un inspirējošā veidā. Šogad tā bija Annas Brigaderes “Sprīdītis”.

Kā citās izrādēs, Raiņa “Zelta zirgs” un pagājušo vasaru Brigaderes “Lolitas brīnumputns”, režiju vadīja MariaThorburn.  MariaThorburnas sagatavoto mūziku, kā arvien, vadīja Alberts Vītols. Te jāpiemin, ka šoreiz bez Alberta piedalījās vesels trīs puišu ansamblis, Pēteris Aveniņš, Kārlis Hawkins un Jacob Lauzis. Milža kostīmu un citas rekvizītes gatavoja Constantins un Niki Mashins. Kā arī paši nometņotāji.

Tā kā izrādē piedalās visi nometnes bērni un daudziem no viņiem latviešu valoda ir trūcīga vai to vispār neprot, luga tiek rediģēta attiecīgi bērnu sastāvam un spējām. Šoreiz nolēma ka  lugu uzvedīs angļu valodā, Ženijas Vītolas tulkojumā, Marijai Thorburn pielāgojot un rakstot jaunus tekstus pēc vajadzības. Tā latviešu kultūra kļūst pieietama plašākai sabiedrībai, ne tikai arvien vairāk sarūkošajai latviešu sabiedrībai svešumā.  Dejas un rotaļas skaisti un maģiski horeogrāfēja, kā vienmēr, moderno un akrodejotāja Jūlija Kaņķis. Galvenās lomas tēloja sekojošie bērni: Sprīdītis - Alastair Thorburn-Vītols (kas arī skaisti dziedāja vairākas solo dziesmas), Vilnis Bāze un RoseMaloney, Vecmāte–TiānaTore, Princese – Hana Cook, Ragana un Karaliene – Simona un Amanda Gaides, Lienīte – Signija Tannis, Milzis – Constantin un Nik Mashin, Teicējs - CharlesMilneun vēl citi. Naktstauriņu un visādu mazu bērnu lomas izpildīja mūsu pašu Putniņi, Lisa Williams-Wust un Renātes Wust vadībā. Suflieres un skatuves vadītāja amatus teiksmīgi izpildīja AlisonSnelling.

Šoreiz, atšķirīgi no citām vasarām, uzvedums notika Saulšķūnī, padarot to teatrālāku. Sākotnēji bija paredzēts “Sprīdīti”, kā jau ierasts, izrādīt pie ugunskura, dīķa malā. Bet pateicoties barga laika prognozei, pēdējā brīdī nolēma neriskēt un pārnesa visu, jau uzstādīto skatuves iekārtu un rekvizītes uz Saulšķūni. Trīskāršs darbs – uzstādīt – nojaukt – uzstādīt atkal. Tur liels paldies pienākas Artūram Lauzim kopā ar Dāvidu Kaņķī un Nicki Sydor kā arī bērnu vecākiem par palīdzēšanu. Paldies arī Sebru ģimenei par pašaizliedzīgo palīdzību. Tā, pateicoties neparastiem apstākļiem, Saulšķūnis kļuva īsts teātris ar īstu skatuvi un skatuves iekārtu.

Zāle bija pilna, ieskaitot Sidrabenes bērnus un vadītājus kuri bija atbraukuši ciemos, un uzvedumu saņēma ar vētrainiem aplausiem!  Noslēgumā, par cik lietus nebija materializējies, visi nogāja pie ugunskura un rokās sadevušies nodziedāja “Daugav’ abas malas” un “Aijā, žūžū…”. Nez kā būtu bijis, ja spītējot prognozei izrāde būtu notikusi pie ugunskura, varbūt lītu? Pēc tam visi vēl pakavējās lielajā mājā pie bagātīgi klāta atspirdzinājumu galda – paldies Saulaines dvēselei, Kristīnei Stivriņai par mielasta gādāšanu!

Nometnes otrās un trešās nedēļās mēs turpinājām nometņotājus mudināt lai tie pavadītu cik vien daudz laiku iespējams ārā - rīta vingrošanu, ēšanu, zīmēšanu un protams arī peldēšanu skaistajā Notavasāgas upē. Lietainās dienās jaunākie bērni ķēra krupīšus, un citi noturēja mēģinājumus “Saulainei ir talants” izrādei, t.i. bērni paši gatavoja mākslinieciskus priekšnesumus pašu baudīšanai.   Katru vasaru šis vakars ir liels “hīts” jo bērni viens otru mudina lai uz skatuves uzstātos un tā nometņotāji, arī tādi kuri reti vai nekad nav uz skatuves uzstājušies, var ar saviem talantiem visus iepriecināt. Tāpēc ka Saulainē dzīvojam it kā būtu liela ģimene un mēs viens otru mudinām, daudzi bērni sevīs atklājlielu varonību un uzstājas ar tādiem priekšnesumiem ko skolā nekad nedarītu un tā, ik vasaru, mūsu draugu starpā mēs atrodam jaunus talantus!

Pirms vairākiem gadiem atsākām pirts vakarus bet no jauna, “yoga” stundas. Katru nedēļu mazās grupiņās bērni jūsmoja par iespēju mācīties “yoga” un pēc tam pērties Saulaines pirtī kā veci letiņi to darīja.  Šīs nodarbības atbalsta divus no nometnes mērķiem – būt veselīgiem un priecīgiem!

Kā kuro gadu, un pēc laiku apstākļiem,  nometņotāji dodas uz Vasāgas pludmali. Šovasar mums iznāca tur plunčāties un spēlēties tikai vienu reizi, bet prieku bija divu dienu daudzumā! Kaut gan tur pavadījām veselu dienu un kaut vai diena ir mākoņaina, pēc tam ik nometņotājamsirdīs paliek jaukas atmiņas. Mājās braucot mēs apstājāmies Thorntonā lai uzēstu slaveno saldējumu - šī ir vienīgā reize vasarā kad mēs ēdam saldo ēdienu pirms vakariņām!

Mākslas nodarbībās pirmā nedēļā Elviga Sebris mācija nometņotajiem keramiku, un bērni  taisīja tepiķus ( rug-hooking ) Lesley Fisher vadībā. Aina Tilups rādija bērniem kā krāsot vilnu ar dabīgam augu vielām un viņi arī veidoja puķu un lapu nospiedumus uz kokvilnu sitot tos ar akmeņiem(Hapa-zome). Otrā nedēļā bērni strādāja ar cementu un ar lielām dadžu lapām izveidoja  skaistas bļodas un sķīvus. Tās bija domātas lietot dārzā putnu vai burunduka ēšanai. Lietojot paškrāsoto vilnu, bērni to vērpa Elizabeth-Anne Kukurs vadībā. Un tad nometņotāji ar to dziju adija un tamboreja! Paldies Rasmai Gaidei, Astrīdai Ezergailei, Carolinai Jankovskis un Maria Thornburn kuras palīdzēja ar adīšanu. Atradam skaistu vietu mežā kur aug tikai priedes un tur visa zeme ir nobiruse ar veselu pēdu priežu skujām. Divas dienas berni pārveidoja to mežu ar interesantam zaru, mizu un skuju skulpturam! Bērni uztaisija zīmulus un pastelus  Viņi izboreja zaros caurumus un tur ielīmeja oglekļa rod vai ieleja izkusušus pastelus. Šie paštaisitie rakstamie bija visādās īpatnejās formas. Šī gada laivu sacīkste bija sadalīta astoņās komandās. Katrai komandai bija jāizveido “ūdens pūķi”  no augu  lapām un dabīgiem matriāliem. Bērni skrēja tiem līdzi gar upes malu.

Liels paldies Milnu ģimenei kas dāsni ziedoja naudu. Liels paldies Stivrinu fondam kas samaksāja autobusu uz Georgian Bay un Annai un Jānim Tilups kas samaksaja visiem saldējumu pēc tam. Liels paldies Gopera fondam un  Daugavas Vanagiem kas atkal dāsni ziedoja naudu. Prasijam ziedojumus lai nopirkt keramikas plāksnes veltni un xxxxx noziedoja lielu zumu. Kopā ar ziedojumu no Kristīnas Stivriņas mēs to varam tagad nopirkt.

Paldies Anitai Tannei kas palidzeja ka nometnes arsts ka vajadzeja.   Paldies Armandam Sebrim kas vadija kino vakarus un ari palidzēja kur tik vajadzēja.

Liels paldies Natālijai Tannei kas palīdzēja Kārlim iemācīt bērniem kā cept pīrāgus. Turpināsim katru gadu ar Latvisku "kulināras mākslas" programu! Vai kāds māka taisīt sklandraušus?

Bez pieminētiem darbiniekiem ir vēl ļoti daudzi kam pienākās pateicība.

Saulaines nometnei loti noderētu aicināt vadītājus no Latvijas. Berniem ļoti patīk satikties un mācīties latviešu valodu un tradicijas no kāda kas tur tiešām dzīvo. Bet problēma ir ar vadītāju algu. Meklējam ziedojumus lai nometnes komiteja var nākoš gadu pienemt jauniešus no Latvijas.

Bija laba vasara jo visi prieka teica " Saulainē mums labi klājās! "

Saulaines nometnes komiteja ( Aina Tilups, Elviga Sebris, Ruta Lauzis, Lisa Wust, Ellyn Lūsis, Cynthia Kroderis, Alberts Vītols, Maria Thorburn ) un Renāta Wust.